Elektrotehnika

Elektrotehničar informacionih tehnologija – ogled (24 učenika – 4 godine) BGML SB 4E40S

Elektrotehničar informacionih tehnologija je potpuno nov ogledni obrazovni profil. Reč je o vrlo atraktivnom zanimanju koje podrazumeva obrazovanje kadrova za rad u softverskoj industriji.
Po završetku školovanja učenici će biti osposobljeni za:
– samostalno sklapanje računara, testiranje hardvera i otklanjanje kvarova
– instaliranje i održavanje operativnog sistema i dodatnih softvera
– konfigurisanje i održavanje računarskih mreža
– izrada i održavanje veb stranica
– izrada aplikacija, projektovanje baze podataka
– instaliranje i održavanje aplikacija za elektronsko poslovanje
– zaštita od napada na informacioni sistem
U pitanju je ogledni obrazovni profil što znači da se radi u malim grupama uz veliku količinu praktičnog rada i vežbi.

Elektrotehničar multimedija (30 učenika – 4 godine)
BGML SB 4E27S

Elektrotehničar multimedija je jedan od najatraktivnijih obrazovnih profila u srednjim stručnim školama. Karakteriše ga veliki broj raznovrsnih praktičnih znanja i veština koje učenici stiču.
Neki od poslova za koje su učenici osposobljeni nakon školovanja su:
– održavanje digitalnih i analognih audio i video uređaja (kamera, TV prijemnika i monitora, audio i video plejera i dr.)
– rad u radio i TV centrima i studijima (rad sa kamerom, na kontroli svetla, u tonskoj režiji itd.)
-postavljanje i održavanje interne, satelitske i kablovske televizije i obavljanje poslova provajderskih kuća za pružanje različitih telekomunikacionih usluga
-primena savremenih softverskih multimedijalnih alata u audio i video produkciji, marketingu (oglašavanje, reklamiranje), grafičkom i veb dizajnu, tehničkoj podršci za multimedijalne prezentacije u elektronskim i štampanim medijima
– uspostavljanje i održavanje video nadzora, elektronske kontrole i obezbeđenja u industriji, saobraćaju.
Stečena znanja učenicima će poslužiti i kao odlična osnova za nastavak školovanja na fakultetima i višim školama iz oblasti elektronike, informacionih i komunikacionih tehnologija.

Elektrotehničar energetike (30 učenika – 4 godine)
BGML SB 4E04S

Elektrotehničar energetike je obrazovni profil u okviru koga se školuju stručnjaci potrebni za rad u oblasti proizvodnje i distribucije električne energije.
Poslove koje elektrotehničar energetike može obavljati su:
– nadzor i učestvovanje u radovima na izgradnji elektroenergetskih objekata
– rekonstrukcija i održavanje elektroenergetskih objekata
– saradnja pri izradi investiciono-tehničke dokumentacije potrebne za rekonstrukciju i nadzor elektroenergetskih vodova, kontaktnih mreža, transoformatorskih stanica, strujnih instalacija u objektima.
Sa diplomom ovog profila moguće je naći posao u termo i hidroelektranama, u elektrodistribuciji, kao i u fabričkim kompleksima na održavanju trafostanica i naravno u firmama koje se bave trgovinom opreme potrebne za proizvodnju i transport električne energije.

Autoelektričar (30 učenika – 3 godine)
BGML SB 3E22S

U okviru obrazovnog profila autoelektričar učenici se osposobljavaju da vrše ugradnju i popravku električnih uređaja, opreme i električne instalacije na motornim vozilima.
Mogu da obavljaju sledeće poslove:
-formiranje, performiranje i popravku akumulatora-utvrđivanje kvarova i popravka svetlosnih uređaja na motornim vozilima
-ispitivanje ispravnosti dinamo-mašine i zamene delova
-ugradnja i popravka dodatne električne opreme u vozilu (klime, radio prijemnika…)
Autoelektričar može da se zaposli i industriji motornih vozila, servisima za popravku motornih vozila i preduzećima sa sopstvenim auto-parkom. Školovanje za ovaj obrazovni profil traje 3 godine.